2014. szeptember, XVI. évfolyam, 3. szám
A depresszió és öngyilkossági rizikó szűrésének jelentősége
Rihmer Zoltán, és Perczel Forintos Dóra
Absztrakt
A depresszió és öngyilkossági rizikó szűrésének jelentősége
1 Semmelweis Egyetem, Kútvölgyi Klinikai Tömb, Klinikai és Kutatási Mentálhigiénés osztály, Budapest
2 Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet, Budapest
3 Semmelweis Egyetem, Klinikai Pszichológia Tanszék és Ambulancia, Budapest
Minor physical anomalies are more common in children with idiopathic epilepsy
Gyorgyi Csabi, Richard Zsuppan, Sara Jeges and Tamas Tenyi
Absztrakt
A minor fizikális anomáliák gyakoribbak gyermekkori idiopátiás epilepsziában
1 Department of Pediatrics, University of Pécs, Faculty of Medicine, Pécs
2 Institute of Nursing and Patients Care, Faculty of Health Sciences, University of Pécs
3 Department of Psychiatry and Psychotherapy, University of Pécs, Faculty of Medicine, Pécs
Háttér: A minor fizikális anomáliák (amelyek a prenatális agyfejlődés zavarainak markerei) gyakoriságát tanulmányoztuk idiopátiás epilepsziában szenvedő gyermekek körében, hogy indirekt adatokat nyerjünk a kórkép idegfejlődési hátteréről. Módszerek: A vizsgálatban egy Méhes (1985) által kidolgozott skálát használtunk, amellyel 57 minor fizikális anomália gyakoriságát vizsgáltuk 24 idiopátiás epilepsziában szenvedő és 24 illesztett kontroll gyermek esetében. Eredmények: A minor fizikális anomáliák szignifikánsan gyakrabban voltak észlelhetőek a betegek csoportjában a kontrollokkal összehasonlítva. Három anomália individuális elemzése során találtunk statisztikailag szignifikáns különbséget a két csoport között. Két minor malformáció (primitív fül, dupla hátsó hajforgó) és egy fenogenetikai variáns (epicanthus) volt gyakoribb az idiopátiás epilepszia miatt kezelt betegek csoportjában. Következtetés: A minor fizikális anomáliák gyakoribb megjelenése idiopátiás epilepsziában valószínűsíti, hogy a prenatális agyfejlődés szakaszában szerepet játszó patológiás faktorok szerepet játszanak a kórkép kialakulásában.
(Neuropsychopharmacol Hung 2014; 16(3): 115–120)
Kulcsszavak: minor fizikális anomáliák, idiopátiás epilepszia, idegfejlődés, gyermekkori epilepszia, szomatikus markerek
Demenciák megelőzésének gyógyszeres és egyéb lehetőségei: irodalmi összefoglaló
Csukly Gábor, Sirály Enikő, Hidasi Zoltán, Salacz Pál, Szabó Ádám, és Csibri Éva
Absztrakt
Demenciák megelőzésének gyógyszeres és egyéb lehetőségei: irodalmi összefoglaló
1 Semmelweis Egyetem, Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika, Budapest
2 Semmelweis Egyetem, MR Kutatóközpont, Budapest
Háttér: Jelenleg közel 34 millió ismert Alzheimer-beteg van a világon, az elkövetkező 40 évben ez a szám várhatóan meg fog háromszorozódni. A növekedés egyik fő oka a társadalom öregedése mint általános tendencia Európában éppúgy, mint az Egyesült Államokban. Célkitűzés és módszerek: Jelen összefoglalóban áttekintettük az elmúlt 10 év tudományos eredményeit, és tárgyaljuk azokat a gyógyszeres és egyéb módszereket, melyek a demenciák megelőzésében hatékonyak lehetnek. Eredmények: A gyógyszeres módszerek közül kiemelendőek a béta-szekretáz gátló szerek, az aktív és passzív immunizációk, melyek közül jelen pillanatban több is fázis III-as stádiumban van. Érdemes még megemlíteni az intranazális inzulinterápiát, ahol az eddig elvégzett vizsgálatok bíztató eredményeket hoztak. A diétás módszerek közül a mediterrán diéta tartása lehet hatásos. Jelenleg az elmúlt tíz évben elterjedt kognitív tréning módszerek tűnnek a leginkább hatékonynak. Ezek a tréningek az egész életen át működő agyi plaszticitásra épülnek. Következtetés: Összességében elmondhatjuk, hogy világszerte ígéretes gyógyszerfejlesztések folynak a demenciák megelőzésére, egyelőre azonban még nem sikerült áttörést elérni. Jelenleg a kockázati tényezők csökkentése jelenti az igazi lehetőséget, ezért fontos kiemelni a magasvérnyomás-betegség kezelését, az elhízás és cukorbetegség megelőzését, valamint a rendszeres testmozgást és a szellemi tevékenységek rendszeres gyakorlását, más néven kognitív tréninget.
(Neuropsychopharmacol Hung 2014; 16(3): 121–126)
Kulcsszavak: demencia, kognitív tréning, megelőzés, enyhe kognitív deficit, béta-szekretáz, immunizáció
A heroinaddikció gyógyítása
Hosztafi Sándor és Fürst Zsuzsanna
Absztrakt
A heroinaddikció gyógyítása
1 Semmelweis Egyetem, Gyógyszerészi Kémiai Intézet, Budapest
2 Semmelweis Egyetem, Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet, Budapest
A detoxifikálás a heroinaddikció kezelésére olyan opioid szubsztitúció, amikor a rövid hatástartamú euforizáló hatású heroint metadonnal vagy más opioiddal helyettesítjük, melyeknek lényegesen hosszabb ideig tart a hatásuk és gyógyászati szempontból előnyös tulajdonságúak. Az opioid detoxifikálás szerepe megelőzni az akut elvonási tünetek megjelenését és hosszabb időre fenntartani az absztinenciát. A detoxifikálás a kereszt-tolerancia elvén alapul, az addiktív heroint egy másik opioiddal helyettesítjük, majd az utóbbi adagolását fokozatosan nullára csökkentjük. A detoxifikálás önmagában nem hatékony, mivel utókezelés (adrenerg agonisták, clonidin vagy lofexidin) és pszichoszociális gyógymódok alkalmazása szükséges. Az opioid fenntartó kezelések közül a metadon fenntartó kezelés a legjobban elterjedt és az egyik leghatékonyabb kezelés. A metadon fenntartó kezelés során a heroin használat csökken, majd teljesen megszűnik. A kezelés alatt a heroin utáni sóvárgás abbamarad, és nem kell számolni az absztinencia szindrómával. A heroin használattal együttjáró mortalitás és kriminalitás a páciensek esetén jelentősen csökkent, a kezeltek egészségi állapota javult, munkát vállaltak, tanulni kezdtek. A fenntartó kezelés hatékonyságát jelzi, hogy csökkennek a heroinisták körében a közös injekciós tűhasználattal terjesztett gyakori fertőző betegségek, mint például a hepatitis vagy az AIDS. A metadonkezelés csak komplex terápiás rendszer részeként alkalmazható, lényeges szerepe van a tanácsadásnak és a szociális rehabilitációnak. Az utóbbi évtizedekben a buprenorfinkezelést (detoxifikálás és fenntartó kezelés) is bevezették és alkalmazzák mint a metadonkezelés alternatíváját. Az opioid antagonisták csökkentik a heroin önadagolását illetve a heroin utáni sóvárgást a detoxifikált addiktok esetében. A naltrexon hosszú hatástartamú kompetitív antagonista az opioid receptorokon.
(Neuropsychopharmacol Hung 2014; 16(3): 127–140)
Kulcsszavak: heroinaddikció, detoxikálás, metadon fenntartó kezelés, buprenorfin, naltrexon
Recidíva és inszomnia unipoláris depresszióban
Falussy Linda, Balla Petra és Frecska Ede
Absztrakt
Recidíva és inszomnia unipoláris depresszióban
Debreceni Egyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrum, Pszichiátriai Tanszék, Debrecen
A hangulati betegségek és alvászavarok kapcsolata rendkívül összetett, számos szempontból vizsgálható, értelmezhető. Epidemiológiai adatok szerint a két kórkép együttes előfordulása gyakori, a vizsgálatokat a zavarok egységként való szemlélése számos ponton segítette, több patofiziológiai és kezelési eredményhez közelebb vitte a biológiai pszichiátriát. A kronobiológia affektív zavarokkal kapcsolatos eredményeit több kiváló magyar nyelvű összefoglaló ismertette az elmúlt években. Jelen összefoglalónkban a relapszus/remisszió/rekurrencia kontextusában értékeljük az alvászavarok kezelésének szükségességét. Irodalmi adatok szerint az inszomniás betegeknek tízszeres a rizikója depresszió kialakulására és fontos szerepe van a relapszusokban, az epizódok visszatérésében, és a depresszió krónikussá válásában is reziduális tünetként. A két kórkép neurobiológiai jellemzői számos ponton találkoznak: depresszióban csökkent melatoninszintet, fázis előretolódást találtak, alvászavarban monoaminerg útvonal eltérések, kiegyensúlyozatlanságok, illetve REM-eltérések váltak ismertté. Egyes szerzők szerint a REM-eltérések normalizálódnak a hangulat javulásával, és remissziót követően az alvásszerkezet akár teljesen helyreállhat. Azonban perzisztáló REM alvás és lassú hullámú alvás eltéréseket is találtak remisszióban, mely a relapszus és rekurrencia rizikóját fokozza. Ma már egyetértés van abban, hogy az inszomnia korai kezelése megelőzheti a hangulati eltérések kialakulását. A neurális plaszticitáshoz kapcsolódó kaszkádok eltérései is összekapcsolhatják az alvás- és hangulatváltozásokat. A neurális plaszticitás szorosan összefügg a tanulással, alvással és kortizolregulációval (stressz-kezeléssel), mely tény további kórképek (szorongásos zavarok, demencia) komorbiditására hívja fel a figyelmünket.
(Neuropsychopharmacol Hung 2014; 16(3): 141–147)
Kulcsszavak: depresszió, alvászavar, relapszus, remisszió, rekurrencia
Absztrakt
A neuropszichofarmakológia jelentősége a pszichiátria fejlődésében
Privát rendelő, Kecskemét
A szerző megállapítja, hogy nehéz helyzetben van a pszichiátria, különösen Magyarországon az OPNI megszüntetése óta. Áttekinti a pszichiátria fejlődését akadályozó legfontosabb tényezőket. Megállapítja, hogy a pszichiátria fejlődése elképzelhetetlen az ember holisztikus megközelítése nélkül, amely feltételezi a biológiai, mentális, kulturális-szociális és spirituális megközelítést. Különösen nagy jelentőségük van a percepciózavaroknak a pszichiátriai tünetek kialakulásában, amelyek az idegrendszer működésén alapulnak. Ez a tény kiemeli az idegrendszer és a neuropszichofarmakológia jelentőségét, amely, bár alig fél évszázados, a történelem kezdete óta ismerünk. Felhívja a figyelmet az ősi civilizációkban is jól ismert pszichoaktív szerekre, ismertet néhányat közülük, amelyek valójában az első neuropszichofarmakológiai (gyógy-)szerek voltak. Hangsúlyozza a pszichopathológiai tünetek kettősségét, amelyek csak részben objektívek, részben szubjektívek, de mindenképpen az idegrendszer működésén alapulnak. Megállapításai nemcsak megalapozhatják egy újfajta megközelítését az embernek és a pszichiátriának, de lehetővé teszi a pszichiátria fejlődését, egy újfajta diagnosztikai rendszer megalkotását, megszüntetve az emberrel foglalkozó szakemberek, neurológusok, a pszichiáterek a pszichológusok, a szociológusok, a filozófusok és teológusok közötti ellentmondást, biztosítva a biológiai, (neurológiai) pszichológiai, kulturális-szociologiai és spirituális kontinuitást. A jövő kutatói számára elengedhetetlen a biológiai, genetikai, pszichés, kulturális-szociális és spirituális szemlélet, a nanomedicina alkalmazása, amely lehetővé teszi nemcsak a pszichiátriai zavarok organikus neurológiai alapjainak a pontosabb megismerését, de az idegrendszer működésén alapuló neuropszichofarmakológia fejlesztését. Csak így maradhat meg a pszichiátria az orvostudomány keretein belül, neurológiai alapokon, természetesen felhasználva a pszichológia, a kultúra, a szociológia és a spiritualitás tapasztalatait is.
(Neuropsychopharmacol Hung 2014; 16(3): 149–156)
Kulcsszavak: neuropszichofarmakológia, percepciózavarok, holisztikus megközelítés, módosult tudatállapot, indiai pszichológia és mitológia.