2021. március, XXIII. évfolyam 1. szám
SZERKESZTŐSÉGI LEVÉL
Faludi Gábor
Az Országos Lakossági Adatfelvétel az Addiktológiai Problémákról 2019 (OLAAP) reprezentatív lakossági felmérés módszertana
Paksi Borbála, Pillók Péter, Magi Anna, Demetrovics Zsolt és Felvinczi Katalin
Absztrakt
Célkitűzés: Tanulmányunkban az Országos Lakossági Adatfelvétel Addiktológiai Problémákról (OLAAP) kutatás 2019-ben készült harmadik adatfelvételének általános módszertani hátterét és főbb metodológiai eredményeit mutatjuk be. A kutatás a magyar népesség addiktológiai problémáinak feltérképezése, s a hazai általános populációs addiktológiai trendek nyomon követése mellett az addiktológiai vizsgálatok során alkalmazott módszertan fejlesztésére irányuló célkitűzéseket fogalmaz meg. A tanulmányban bemutatásra kerülnek a kutatásban felhasznált mérőeszközök, az alkalmazott mintaválasztási és adatfelvételi stratégia, továbbá a mintaeléréssel, valamint az alkalmazott mérőeszközök megbízhatóságával és érvényességével kapcsolatos módszertani eredmények.
Módszer: A kutatás a 18-64 éves népesség bruttó 1800, nettó 1385 fős, országos reprezentatív mintáján készült. Az elméleti hibahatár mértéke 95%-os megbízhatósági szinten ±2,6%. A mintakiesések korrigálása rétegkategóriák szerinti mátrix-súlyozással történt. A felmérés a szerhasználó magatartások (dohányzás, alkohol- és egyéb pszichoaktív szerek használata), valamint a különböző viselkedési addikciók (problémás internet használat; problémás online játék használat; problémás online közösségi média használat; problémás szerencsejáték használat; problémás testedzés; evési zavar; munkafüggőség;kényszeres vásárlás; problémás mobiltelefon használat) vizsgálatára irányult.
Eredmények:Az adatok megbízhatóságának, a mintavételen kívüli hibák nagyságának adatbázison belüli eszközökkel történő vizsgálata alapján azt mondhatjuk, hogy a vizsgált addikciós magatartások aktuális jellemzői és mintázódása tekintetében a kutatás adatai alapján érvényes és megbízható megállapítások fogalmazhatók meg. Ugyanakkor a szerhasználó magatartások mintavételen kívüli hibáinak tendenciái azt jelzik, hogy a változások elemzése fokozott odafi gyelést igényel az érintett adatok értelmezése során, illetve esetleg korrekciós eljárások alkalmazását teszi szükségessé, a tendenciák becslése, illetve interpretálása esetében. A kutatás először vizsgálta a viselkedési addikciókra vonatkozó prevalencia adatok megbízhatóságát és érvényességét. Ennek alapján azt mondhatjuk, hogy ezek az adatok valószínűleg a szerhasználó magatartásokhoz képest kisebb mértékben terheltek mintavételen kívüli hibákkal.
(Neuropsychopharmacol Hung 2021; 23(1): 184–207)
Kulcsszavak: addiktológiai problémák, reprezentatív lakossági felmérés, módszertan, dohányzás,
alkoholfogyasztás, pszichoaktívszer-használat, viselkedési addikciók
Koronavírus járvány - #MARADJOTTHON: Hogy bírod? Kérdések és tippek 11-18 éves fi ataloknak, hogy jobb legyen
Szentiványi Dóra, Horváth Lili Olga, Anne Kjeldsen, Kirsten L. Buist, Farkas Bernadett Frida, Ferenczi-Dallos Gyöngyvér, Garas Péter, Győri Dóra, Győrfi Ágnes, Győrfi Dóra, Ulrike Ravens-Sieberer és Balázs Judit
Absztrakt
Háttér: A COVID-19 pandémia kitörése óta a bevezetett korlátozások a serdülő korosztályt is erőteljesen érintik, ugyanis a fi ataloktól a vírushelyzet alatt elvárt viselkedés ellentétes azzal, ami az átlagos fejlődés során jellemzi őket. A serdülők normatív krízissel érintett korosztálya amúgy is különösen sérülékeny, emellett a korlátozások miatt időlegesen elérhetetlenné válhatnak számukra szociális és egészségügyi szolgáltatások, továbbá akár elhanyagolásnak, vagy bántalmazásnak is ki lehetnek téve, mely a pandémia alatt láthatatlanná válhat az ellátó- és jelzőrendszer tagjai számára.
Célkitűzés:
- A lelki egészség és életminőség felmérése a pandémia különböző szakaszaiban és a járvány lezárultával.
- A résztvevők érdeklődési köréhez igazított, igényeire szabott lelki egészségfejlesztő intervenció.
- Átfogó online prevenciós program tervezése.
- Nemzetközi team bevonásával a program kulturális adaptálása.
- A jövőbeli hasonló helyzetek esetére evidenciákon alapuló beavatkozási tervek készítése.
Módszerek:
Online vizsgálatunkba 11-18 éves serdülők és szüleik/gondviselőik kerülnek bevonásra
európai és europán kívüli országokból. Az utánkövetéses adatgyűjtés során megkeressük a résztvevőket, hogy önkitöltős kérdőívcsomag segítségével felmérjük az életminőségüket, lelki egészségüket, szükségleteiket és attitűdjeiket a járványhelyzettel kapcsolatban. A hazai adatgyűjtést kutatócsoportunk elsőként kezdte meg, a járvány első hulláma, az Európa szerte bevezetett korlátozások idején, 2020 márciusában. Ezt követően a rendszeres utánkövetés (kezdetben heti, majd havi, két havi, három havi) segítségével vizsgáljuk, hogyan változnak a serdülők és szüleik szükségletei, mentális egészségük és életminőségük. Vizsgálatunkat egy éves keretben tervezzük, mely 2021. márciusában zárul. A legutóbbi utánkövetés 2020 decemberében zajlott. A prevenciós program tervezése jelenleg is zajlik. Várható eredményeink: A vizsgálatunk eredményei alapján kidolgozásra kerülő prevenciós program segíti a mentális egészség megőrzését, javítja az életminőséget, növeli a fi atalok bevonódását, hogy betartsák a vírushelyzet miatti korlátozásokat, megkönnyíti a visszailleszkedést a járványt követő nyitás során.
Továbbá információt kaphatunk a fiatalok általános jóllétéről egy extrém, fenyegető szituációban.
Következtetések: Eredményeink segíthetik az esetleges jövőben fenyegető szituációra vonatkozó
irányelvek és az átfogó prevenció kidolgozását.
Kulcsszavak: Covid-19 pandémia, korlátozások, lelki egészség, életminőség, online prevenciós program
(Neuropsychopharmacol Hung 2021; 23(1): 208-214)
Egy új hipotézis az érelmeszesedés mechanizmusáról: kimerülő puffer szindróma (KPSZ)
Sikter András és Christian Sonne
Absztrakt
Az a véleményünk, hogy a nyugati világ életmódja – a kalorikus vagy savasító ételek túlfogyasztása – megzavarja a foszfát anyagcserét és a szervezet homeosztázisát. Pszichés tényezőket, mint például a stresszes társadalmi együttélés miatti „társadalmi vereséget” (social defeat) csökkent fi zikai és mentális aktivitás, valamint krónikus hipoventiláció (hiperkapnia) jellemzi. Legalább két mechanizmus közvetíti a foszfátok káros érrendszeri hatásait, bár az intracelluláris acidózis mindkettőre jellemző. Először is, a nem megfelelő életmód és étkezés, valamint a társadalmi vereség pszichoszomatikus mechanizmusa (főleg krónikus hiperkapniás acidózis révén) inzulinrezisztenciához vezet, amelyet a klasszikus kardiometabolikus szindróma jellemez. Másodszor, a veseelégtelenség vagy a savasító étrend által okozott fi x savakkal való túlterhelés az itt javasolt Kimerülő Puff er Szindrómához (KPSZ) vezet intracelluláris metabolikus acidózis okozása révén, melynél a szérum szervetlen foszfát szintjének emelkedése jelentkezhet. Ez a két mechanizmus átfedésben van, melyeket genetikailag meghatározott folyamatok szabályoznak és a foszfát-anyagcsere megzavarását eredményezik, és végül az érrendszeri meszesedésbe torkollnak. Javasolt az alacsonyabb kalória bevitele és kevésbé savasító ételek fogyasztása, mérsékelt fokú hipokapnia előidézése mellett számos más megoldás is lehetséges.
Kulcsszavak: kardiometabolikus szindróma, kimerülő puff er szindróma, intracelluláris acidózis,
társadalmi vereség
(Neuropsychopharmacol Hung 2021; 23(1): 215-220)
Az Egészségkontrollhit és Pszichiátriai Kezeléssel Szembeni Attitűd Kérdőív validálása és vizsgálata magyar pszichiátriai betegek mintáján
Pogány László, Carlos De las Cuevas és Lazáry Judit
Absztrakt
Bevezetés: Az adherenciát és ezáltal a terápia eredményességét jelentősen meghatározza a betegek kezeléssel szembeni attitűdje, különösen a krónikus betegségek esetén. Az észlelt kontroll (saját képességekbe vetett hit, amelyek az elérendő célhoz, a gyógyuláshoz vezető magatartáshoz szükségesek), valamint az egészségkontroll helye is befolyásolja a terápiahűséget, vagyis az, hogy a személy milyen mértékben hozza összefüggésbe gyógyulását, egészsége megőrzését saját magatartásával, vagy más, külső személyekkel. Az egészségkontroll hit, a gyógyszerszedési attitűd és a pszichológiai reaktancia együttes mérését lehetővé tevő kérdőívet fejlesztettek ki De Las Cuevas és mtsai a kezeléssel szembeni attitűd komplex vizsgálata céljából 2019-ben (Patient’s Health Belief Questionnaire on Psychiatric Treatment, PHBQPT). Módszerek: A vizsgálatba 188 (115 nő és 73 férfi ; átlag életkor=32,8±10,7 év) pácienst vontunk be a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet általános pszichiátriai osztályairól. A 17 tételből álló Egészségkontroll hit kérdőív magyar verzióját alkalmaztuk a vizsgálatban. A magyar változat elkészítéséhez az eredeti skála szövegét munkacsoportunk egy tagja magyarra fordította, majd ezt a verziót egy, a vizsgálattól független személy visszafordította angol nyelvre. Ezt követően egy angol anyanyelvű kolléga a fordítást és az eredeti skála szövegét összevetette. Az összehasonlító elemzés eredménye szerint jelentős tartalmi különbség nem volt a két angol verzió között, megfelelőnek értékeltük. A kérdőív 5 alskálából áll: 2 alskála a kontrollhit kategóriákba tartozó ’orvosnak tulajdonított kontroll’ (Doctor HLOC), ’belső kontroll’ (Internal HLOC); 2 alskála a gyógyszerrel szembeni attitűdöknek megfelelő ’pozitív aspektus’ (PozAsp) és ’negatív aspektus’ (NegAsp); valamint a ’pszichológiai reaktivitás’ (Psychological reactance, PsycholReact) alskálák. A kérdőív pontszámok eloszlását Kolmogorov-Smirnov-féle normalitás teszttel végeztük. A belső konzisztenciát, valamint az itemenkénti és az inter-item korrelációs értékeket reliability analysis segítségével elemeztük. A skála strukturális jellemzését az egyes tételek és skálák kihagyása esetén mutatott értékekkel egészítettük ki. A kérdőív faktoriális elemzéséhez főkomponensanalízist (principle component analysis, PCA) alkalmaztunk Kaiser-féle normalizációs rotáció metódussal. A p-értéket 0,05 alatti érték esetén fogadtuk el szignifi káns szintűnek. A statisztikai számításokat az SPSS 24.0 software alkalmazásával végeztük.
Eredmények: Az összes tétel együttes vizsgálata elfogadható belső konzisztenciát mutat (Cronbach’s alpha=0,62), azonban a skála értékelésénél alapvetően nem a totál pontszám, hanem az alskálánkénti pontszámok meghatározóak klinikai szempontból. Az egyes tételek kiemelése a skála szerkezetéből nem javítja érdemben az alfa értékét. A főkomponens-analízissel a tételek 5 faktorba sorolását találtuk a legerősebb modellnek, amely az eredeti kérdőív 5 alskálájának feleltethető meg a pontszámok alapján. Míg egy komponens esetén a megmagyarázott hányad 26,4%, 5 komponens alkotása után ez az érték 60,8%. A faktorelemzés tehát saját mintánkon is megerősítette az alskálák mint önállóan értelmezhető egységek alkalmazhatóságát. Az alskálánkénti elemzés arra utalt, hogy mindegyik alskála belső konzisztenciája 80% feletti, kivéve a PsycholReact, ami gyenge értékkel bírt. A kérdőívet eredetileg bemutató elemzésben szereplő értékekkel összehasonlítva a saját mintánkkal azt találtuk, hogy a tételenkénti és az alskála átlagpontszámok jelentősen nem tértek el egymástól, sőt, a legmagasabb pontszámot mindkét mintában ugyanazon a tételen érték el a páciensek.
Konklúzió: Az Egészségkontrollhit és pszichiátriai kezeléssel szembeni attitűd kérdőív magyar verziójának statisztikai elemzésével megbízhatónak és validnak találtuk magyar pszichiátriai betegek mintáján is. Az eredeti közleményben szereplő ambuláns betegek mintájával végzett vizsgálatokhoz képest a saját, kórházi kezelés alatt álló betegek mintájának hasonló eredménye a kezelés körülményeitől függetlenül alkalmazható eszközről tanúskodik. Az Egészségkontrollhit és pszichiátriai kezeléssel szembeni attitűd kérdőív ígéretes eszköz lehet a páciensek vizsgálatára és monitorozására a terápia folyamán, ami jelentős segítséget nyújthat a kezelőorvos számára a kezeléssel kapcsolatos kommunikációs stratégia vezetésében a hosszútávú adherencia kialakítása, illetve megerősítése céljából.
Kulcsszavak: gyógyszerszedési attitűd; adherencia; kontrollhit; gyógyszeres kezelés;
pszichiátriai kezelés
(Neuropsychopharmacol Hung 2021; 23(1): 221-231)
Folyóirat-referátumok
Péter László
Absztrakt
A COVID 19 pandémia mentális egészségre gyakorolt hatása depresszióval, szorongásos zavarral és kényszerbetegséggel diagnosztizált, illetve egészséges populációk körében: 3 longitudinális holland vizsgálat bemutatása
The mental health impact of the COVID-19 pandemic on people with and without depressive, anxiety, or obsessive-compulsive disorders: a longitudinal study of three Dutch case-controll cohorts; Kuan-Yu Pan, Almar A L Kok, Merijn Eikelenboom, Melany Horsfall, Frederike Jörg, Rob A Luteijn, Didi Rhebergen, Patricia van Oppen, Erik J Giltay, Brenda W J H Penninx; Lancet-Psychiatry 2021; 8:121-129
2020. február 27-én diagnosztizálták az első COVID-19 fertőzésben szenvedő beteget Hollandiában, és a járvány elszabadulásával a társadalom szinte összes rétege érintetté vált azóta. 2020. március közepétől a többi országhoz hasonlóan Hollandiában is különböző korlátozó intézkedéseket vezettek be (karantén, lezárás, távolságtartás, stb.). Az egészségügyi kockázatok mellett a pandémia negatívan érintette a gazdaságot, fi nanciális problémákat, munkanélküliséget generált. A pszichiátriai betegek vulnerábilis csoportot alkotnak, anyagi helyzetük instabil, szociális kapcsolataik szegényesek, így várható volt, hogy betegségük romlik a pandémiás időszakban. Történtek
vizsgálatok Kínában és Ausztráliában is, amelyek igazolták, hogy sokkal több depressziós-szorongásos tünet, alvászavar volt megfi gyelhető a pszichiátriai betegek körében összehasonlítva az egészséges populációval.
Ebben a bemutatásra kerülő holland vizsgálatban az a kuriózum, hogy már a 2000-es években megkezdték a minták gyűjtését, majd közülük a járvány kitörésekor ismételten beválogattak betegeket (2-8 héttel a lezárást
követően), így meg tudták becsülni, hogy a pandémia következményeként kialakult pszichés tünetek hogyan alakultak a már korábban is mentálisan érintett, illetve az egészséges csoportokban. Az első vizsgálatba 2004 és 2007 között 18-65 év közötti személyeket válogattak be, 2329-en depressziós és/vagy szorongásos betegségben szenvedtek, 367-en ezek testvérei voltak, míg volt egy 652 fős egészséges kontrollcsoport is. A beválogatást követően 2, 4, 6 és
9 évvel történtek négyszemközti interjúk, az állapot aktuális felmérése céljából. A második vizsgálatba 378 idős, depressziós beteg tartozott (60-93 év), akiket 2007 és 2010 között vontak be, 132 fős egészséges kontrollt alkalmaztak.
A beválogatást követően 2 és 6 év múlva újra meginterjúvolták őket. A harmadik vizsgálatban 419 kényszerbeteget követtek nyomon, akik 18-65 év közöttiek voltak, 2, 4 és 6 év múlva ismételt becslések, mérések történtek.
Különböző, nemzetközileg elfogadott és sztenderdizált skálákat alkalmaztak a betegségek diagnosztizálására (Quick Inventory of Depressive Symptoms, Beck Szorongás Skála, Penn State Worry Questionnaire, De Jong Gierveld Loneliness Scale, CIDI, SCID-I). 2020. április 1. és május 13. között történt az online kérdőívek felvétele. A még élő 2748 személyből végül 1517-en vettek részt a vizsgálat ezen szakaszában. Akik végül nem válaszoltak, azok fi atalabbak, alacsonyabb iskolai végzettségűek voltak, és körükben jóval magasabb volt a már korábban is fennálló pszichiátriai betegség, a nemek között azonban nem volt különbség.